ImageHlavná stránka

ImageO čo tu vlastne ide?

ImageRady (nie len) nováčikom

ImageKto sme

ImageNaše kešky

Imagegeocaching.sk

ImageZobraz nájdené TB a GC

ImageZobraz rebríček kešerov

ImageZobraz zoznam členov

ImageKniha návštev

ImagePrihlás sa

Rumia Zadiel


Založil: -rumia team-, 20.8.2008
Waypoint: GC1FQM8
Obtiažnosť / terén: 1+ / 3
Veľkosť: (bežná)
Otvor na Geocaching.sk
Otvor na Geocaching.com

Milióny rokov sa voda Blatnického potoka zarezávala do vápencových skál, v ktorých stále prehlbovala svoje koryto. Postupným zrúcaním stropov vzniknutých chodieb a jaskýn vznikla roklina, nazývaná tiež Zádielska tiesnava.

Hovoríme o mimoriadne atraktívnej a zaujímavej, 3 km dlhej krasovej tiesnave, nachádzajúcej sa 32 km od Rožnavy, vo východnej casti chránenej krajinnej oblasti Slovenský kras. Tiesnava, ktorá je vyhlásená za Národnú prírodnú rezerváciu, je v niektorých úsekoch len 10 m široká, so skalnými útesmi, miestami dosahujúcimi výšku až vyše 300 m. Vedia ocarit svojou mohutnostou i zaujímavými tvarmi, na vrchole so škrapovými polami a krasovými jamami. V Zádielskej doline sa výskytujú chránené a zriedkavé druhy rastlín a živocíchov.
Prechádzala tadialto dôležitá komunikácia spájajúca Rožnavskú a Košickú kotlinu, coho svedkom sú aj historické pamiatky najmä zo staršej doby bronzovej. Zároven toto miesto vytváralo aj prirodzenú kontrolu prechodu o com svedcia aj pozostatky Zádielského hradiska (jedno z najväcších pravekých hradísk na Slovensku). Náucný chodník, vás týmito miestami prevedie zhruba za tri hodinky.

Cache Rumia Zádiel je prvou zo štyroch skrýš vytvorených na pamätných miestach (viac v logbooku samotnej cache), kadial viedlo v dnoch 18.-22./8/2008 5-dnové putovanie nášho -rumiateam- (visit link) geoputáku Zádiel - Dobšiná - Slovenský Raj.

Cache je uložená na zadaných súradniciach a nemal by byt problém s jej nájdením. Pre niekoho môže byt ale tažšie dostat sa hore k nej. Poprosíme vás o dôkladné maskovanie a zátaž (kamen).