ImageHlavná stránka

ImageO čo tu vlastne ide?

ImageRady (nie len) nováčikom

ImageKto sme

ImageNaše kešky

Imagegeocaching.sk

ImageZobraz nájdené TB a GC

ImageZobraz rebríček kešerov

ImageZobraz zoznam členov

ImageKniha návštev

ImagePrihlás sa

Rumia Klauzy


Založil: -rumia team-, 20.8.2008
Waypoint: GC1FQN9
Obtiažnosť / terén: 1+ / 2+
Veľkosť: (malá)
Otvor na Geocaching.sk
Otvor na Geocaching.com

Klauzy sú vodnou nádržou na hornom toku Bieleho potoka. Pôvodná nádrž bola vybudovaná v 1. polovici 18. storocia asi 500 metrov nad terajšou hrádzou a slúžila až do roku 1787, ked bola postavená nová hrádza na súcasnom mieste. Majitelom a prevádzkovatelom nádrže bola grófska rodina Csáky. V minulosti (do roku 1950), sa vypúštaním vody, ktorá sa v nej zachytávala, splavovalo drevo dolu Bielym potokom až do Smižian. Odtial putovalo drevo na píly v Spišskej Novej Vsi. Zaciatkom sedemdesiatych rokov sa hrádza rekonštruovala.

Oblastou prechádza zelený turistický chodník, z Glackej planiny tu schádza žltý turistický chodník.

Cache Rumia Klauzy je druhou zo štyroch skrýš vytvorených na pamätných miestach, kadial viedlo v dnoch 18.-22./8/2008 5-dnové putovanie nášho -rumiateam- (visit link) geoputáku Zádiel - Dobšiná - Slovenský Raj.

V case nášho putovania bolo toto kedysi tak krasne miesto doslova zvalcované - poválané stromy, velmi tazko priechodny chodník v smere na Sokolskú dolinu - Klastorisko. Verime, ze sa mu aj ludskou pomocou dostane zasluzeneho obnovenia a ze na tomto mieste bude už coskoro opat co vidiet.

Cache je uložená na zadaných súradniciach a nemal by byt problém s jej nájdením. Treba prejst az na druhu stranu hradze a hladat blizo pod korenami medzi skalami.