ImageHlavná stránka

ImageO čo tu vlastne ide?

ImageRady (nie len) nováčikom

ImageKto sme

ImageNaše kešky

Imagegeocaching.sk

ImageZobraz nájdené TB a GC

ImageZobraz rebríček kešerov

ImageZobraz zoznam členov

ImageKniha návštev

ImagePrihlás sa

Rumia zeleznicka


Založil: -RudyK-
Waypoint: GC1Q07V
Obtiažnosť / terén: 1,5 / 1,
Veľkosť: veľká
Otvor na Geocaching.sk
Otvor na Geocaching.com

V roku 1906 postavili v doline Okny nad Remetskými Hámrami vtedajší majitelia lesov "železnicku" s drevenými kolajnicami. Vozíky na dopravu dreva tahali konské záprahy. V roku 1924 postavili úzkokol'ajovú železnicku s rozchodom 760 mm. Prvá trasa úzkokolajky viedla z lesného úseku Múr popod Vihorlat cez Porubu a Jovsu do Michaloviec. Po železnicke dopravovali drevo, vypálené uhlie a železiarske výrobky. Železnicka bola využívaná aj na dopravu miestnej šlachty, ktorá podnikala výlety do lesov Vihorlatu.

V roku 1939 postavili novú trasu železnice ktorá viedla z Morského oka cez Remetské Hámre do Nižnej Rybnice. Prázdne vagóny na dopravu gulatiny, rovnaného dreva ako aj vagón na dopravu lesných robotníkov smerom hore tahala lokomotíva pohánaná parou. Neskôr parná lokomotíva bola nahradená lokomotívou na dieselový pohon. Naložené vagóny smerom dole sa pohybovali vlastnou energiou. Pocas celej trasy boli vagóny mechanicky brzdené stálou obsluhou. Na trati bolo niekolko výhybiek a nákladných rámp.
Na dopravu v nepravidelných intervaloch bola používaná aj lesná "drezina". Hlavným rušnovodicom tzv. "mašinistom" na trase Remetské Hámre - Morské oko bol Anton Kudelas.

Z vojnových historiek - Pocas druhej svetovej vojny cast trate zabrali Nemci, aby sa takto dostali z Michaloviec so svojou technikou do hôr. Vdaka Nemcom si užili aj rušne „vzrúšo“, ked po nich partizáni jedného dna spustili na Morskom oku peknú dávku. Ani jeden Nemec neostal nažive, no je tiež pravdou, že ani rušen nebol na tom najlepšie...

Nechcelo sa mi tahat vás sem, pripocítavat, odpocítavat, delit a odmocnovat... - Cache je trošku "v závetrí" na zadaných súradniciach, vlácik - sta pamätník tejto remetskej lesnej železnice, na císlach N 48º 51.258´ E 022º 11.254´, isto ho neprehliadnete.

:: HINT ::

Pod velkým šutrom

____________________________________________________

PS: ... s uložením akéhokolvek velkého TB by nemal byt problém :)))

EN: The cache is on the coordinates. Near by the cache, you can find little train - rest of remety wood railways - on the coordinates N 48º 51.258´ E 022º 11.254´

HINT: Under a big stone