ImageHlavná stránka

ImageO čo tu vlastne ide?

ImageRady (nie len) nováčikom

ImageKto sme

ImageNaše kešky

Imagegeocaching.sk

ImageZobraz nájdené TB a GC

ImageZobraz rebríček kešerov

ImageZobraz zoznam členov

ImageKniha návštev

ImagePrihlás sa

Rumia Symbolicky cintorin


Založil: -rumia team-
Waypoint: GC1RA1B
Obtiažnosť / terén: 1,5/1,5
Veľkosť: malá
Otvor na Geocaching.sk
Otvor na Geocaching.com

Symbolický cintorín (1525 m) je turistami casto navštevované pamätné miesto v blízkosti Popradského plesa pod západnými stranami Ostrvy. Je to miesto na pamiatku tých, ktorí nechali svoje životy vo Vysokých Tatrách a výnimocne i Tatrancov, ktorí zahynuli vo svetových horách.

Toho casu je tu vyše 160 pamätných tabúl a 50 rucne vyrezávaných drevených krížov. Pôvodne boli pamätné tabule obetí Vysokých Tatier roztrúsené viac-menej na konkrétnych miestach horských tragédií.

Propagátorom, ako aj konkrétnym realizátorom myšlienky založit symbolický cintorín obetí hôr bol akademický maliar Otakar Štáfl (1884 až 1945), ktorý sa spolu s manželkou a niekolkými priatelmi pustil r. 1936 do výstavby diela. Verejnosti ho odovzdali r. 1940 s mottom „Mrtvym na pamiatku, živým pre výstrahu".

Dnes sa o symbolický cintorín stará Správa TANAPu. Pre návštevníkov je každorocne uzavretý od 1.januára do 15.júna.

EN:

The symbolic cemetery (1525 m above the sea) is situated close to the Popradské pleso (Popradské Mountain-lake) bellow western slopes of Ostrva. It was built as a memorial devoted to people who worked and tragically died in the High Tatras, exceptionally even to some famous people. Tourists visit this place very often.

Currently there are over 160 memorial-boards and 50 hand-carved wooden crosses. Originally all the memorial-boards were scattered all around the High Tatras, more or less at the places of tragedies.

Otakar Štáfl (1884 - 1945), an academic artist, was the author of the idea to found a symbolic cemetery. At the same time he, his wife and some friends were the ones who realised it in 1936. It was finished in 1940 and open to public with the following motto: ”As a remembrance to the death and a warning to the alive”.

TANAP office looks after the symbolic cemetery. It is closed for tourists from January 1 till June 15 each year.

Additional Hints

SK: kaplnka + spoiler
EN: chapel + spoiler