ImageHlavná stránka

ImageO čo tu vlastne ide?

ImageRady (nie len) nováčikom

ImageKto sme

ImageNaše kešky

Imagegeocaching.sk

ImageZobraz nájdené TB a GC

ImageZobraz rebríček kešerov

ImageZobraz zoznam členov

ImageKniha návštev

ImagePrihlás sa

Rumia Chata Plesnivec


Založil: -RudyK-
Waypoint: GC1W9VJ
Obtiažnosť / terén: 1,5/3
Veľkosť: small
Otvor na Geocaching.sk
Otvor na Geocaching.com

Jediná vysokohorská chata na území Belianskych Tatier, vo výške 1290 m. Nachádza sa na južnom úbocí ich hlavného hrebena, pod bralami Skalných vrát. Na chatu sa možno dostat z obce Tatranská kotlina - možný bezplatný parking (po zelenej, 1:30 hod.), z Kopského sedla (modrá a zelená, 1:40 hod), alebo od chaty pri Zelenom plese (cervená a zelená, 1:45 hod.). Otvorená je celorocne a v súcasnosti je chatárom Ján Matava.
Z histórie...

V polovici 18. storocia vznikla pri Siedmich pramenoch chatrc zlatokopa Drechslera z Rakús. Do roku 1930 tu stála stará pastierska koliba. Na jej mieste dal v roku 1932 Tibor Gresch zo Spišskej Belej postavit súkromnú chatu, ku ktorej roku 1938 pribudla prístavba a chata dostala dnešnú podobu. Po 2. svetovej vojne chata slúžila najprv turistom, od roku 1955 ako výskumná stanica TANAP-u a od roku 1997 slúži opät pre turistickú verejnost.

Co na nete nenájdete...

Túto chatu som si vybral ako svoj "base camp" :) pre okolité potulky. Prvý den padol Jahnací štít (cez Chatu pri Zelenom plese - Brncalku), druhý den to bola zase Javorina s nádhernými výhladmi Belianských tatier, Kopské sedlo... Strávil som tu dve noci, cloveku dobre padlo, ked mal kde hlavu sklonit, dat si sprchu, výbornú cesnacku (táto chata je nou veru známa)... Ceny stravy ako aj ubytovania sú oproti Brncalke podstatne nižšie a prijatelné. O ubytovaní v Tatranskej kotline ani nehovorím.

Rád by som sa s vami o túto krásu podelil a aj vdaka tomu vznikla táto nová cache. Velká vdaka patrí aj spoluzakladatelovi Jankovi (chatárovmu synovi) - viaceré suveníry v cache sú ich pozornostou, prosím o cenovo primerané "trejdovanie".

Cache je na zadaných súradniciach, kedže signál trochu lietal, spoiler bude o to mnohovravnejší. Cache vyberajte spodom, vrchom to nepôjde a zároven, ak má vydržat, rovnako prosím o dôkladné uloženie.

PS: To, co sa vám na mieste cache zdá studnickou, studnickou vlastne nie je. Je to turbína, vdaka ktorej má chata elektrickú energiu. Cistú vodu by som z nej pit neskúšal, ale v chate je jej habadej, stací poprosit ;)

____________________________________________________

EN: The cache is on the coordinates. See spoiler foto for more information.