ImageHlavná stránka

ImageO čo tu vlastne ide?

ImageRady (nie len) nováčikom

ImageKto sme

ImageNaše kešky

Imagegeocaching.sk

ImageZobraz nájdené TB a GC

ImageZobraz rebríček kešerov

ImageZobraz zoznam členov

ImageKniha návštev

ImagePrihlás sa

Rumia Barbarská noc


Založil: -RudyK-
Waypoint: GC1W4CE
Obtiažnosť / terén: 1/1
Veľkosť: small
Otvor na Geocaching.sk
Otvor na Geocaching.com

Presne o polnoci z 13. na 14. apríla 1950 obsadili príslušníci Ludových milícií, Verejnej bezpecnosti a Štátnej bezpecnosti všetky mužské kláštory v celom Cesko-Slovensku. Akcia bola namierená proti šiestim katolíckym reholiam: františkánom, saleziánom, jezuitom, tešitelom, redemptoristom a baziliánom. Bolo prepadnutých 56 kláštorov a reholných domov, v ktorých sa zdržovalo 850 reholníkov.

Reholníkov už nadránom autobusmi rozvážali do sústredovacích kláštorov. Predstavených a takzvaných najreakcnejších zhromaždili v „kárnom kláštore“ v Pezinku, ostatných do štyroch dalších kláštorov v Hronskom Benadiku, v Šaštíne , Jasove a v Podolínci . Život v sústredovacích kláštoroch nemal daleko od pobytu vo väzení. V Podolínci, kde panoval najprísnejší režim, zakrátko pribudli na oknách mreže, kláštor obohnali ostnatým drôtom. Strážili ho ozbrojenci so psami a na poriadok dohliadali strážcovia z Leopoldovskej väznice. Reholníkov, u ktorých sa predpokladal kladný vztah k režimu, rozmiestnili do rôznych farností. Komunisti venovali osobitnú pozornost najmä mladým reholníkom. Snažili sa ich oddelit od starších reholníkov a umiestnili ich vo zvláštnych prevýchovných táboroch, kde ich presviedcali, aby sa zriekli reholného povolania. Brancov povolali do armády – do pomocných technických práporov. Starší reholníci sa dostali pred súd.

Co tak trochu nahliadnut do histórie, ked sa už tolko o tých knazoch dnes hovorí?

Miesto uloženia cache vás privedie k miestu, ktoré bolo predzvestou týchto udalostí. Už 16. mája 1949, v podvecer, ozbrojení žandári a príslušníci ŠtB obsadili dom saleziánov v Michalovciach, odkial boli násilným spôsobom odvlecení 10-ti saleziáni (piati boli knazi a piati klerici a reholní bratia). Onkológia, ktorú dnes vidíte po pravej strane, bola ich niekdajším internátom pre mladých, ktorí v Michalovciach študovali.

Ako pohlad na toto obdobie, zvlášt silné sú slová saleziána, knaza don Titusa Zemana, ktoré sa nám z tohto smutného obdobia zachovali:

„Ked sa mám v mysli vrátit k nepredstavitelnému muceniu pri vyšetrovaní, poviem ti úprimne, že sa ma zmocnuje strašná hrôza. Používali neludské metódy bitia a trýznenia. Opakovane napríklad pri vypocúvaní prinášali vedro plné výkalov zo žumpy, ponorili mi don hlavu a držali, kým som sa zacal dusit. Obrovské kopance do celého tela, silné údery s nejakým predmetom, zauchá. Po jednom takomto údere som ohluchol. Vecer namiesto spánku ta zavedú do miestnosti, kde ti je zima aj v šatách a prikážu ti celkom sa vyzliect. Potom ti prikážu vliezt do kamennej jamy a musíš si tam lahnút na chrbát, a ako tam ležíš, každú chvílu ta celú noc oblievajú studenou vodou. Nesmieš si lahnút inak, nesmieš sa schúlit do klbka, aby si sa aspon trochu chránil pred chladom. Cez den potom stojíš v cele a v noci sa to zopakuje. Toto bol jeden z mnohých spôsobov, ako ma okrem bitia pri vypocúvaní mucili. Na dalšie spôsoby, prosím, sa ma už nepýtaj!"

Don Titus bol v obžalobe opísaný ako zarytý nepriatel štátu, vlastizradca, špión v službách Vatikánskej spravodajskej služby. Prokurátor žiadal pre dona Titusa absolútny trest – trest smrti.

Cache je na zadaných súradniciach, pamätná tabula pár metrov opodial na stene – N 48° 45.137´ E 021° 54.893´

____________________________________________________

EN: The cache is on the coordinates.