ImageHlavná stránka

ImageO čo tu vlastne ide?

ImageRady (nie len) nováčikom

ImageKto sme

ImageNaše kešky

Imagegeocaching.sk

ImageZobraz nájdené TB a GC

ImageZobraz rebríček kešerov

ImageZobraz zoznam členov

ImageKniha návštev

ImagePrihlás sa

Rumia "NPRSR"


Založil: fedik, 31.7.2009
Waypoint: GC1WKVH
Obtiažnosť / terén: 2,5/2,5
Veľkosť: Regular
Otvor na Geocaching.sk
Otvor na Geocaching.com

Lokalita Senne rybniky je velmi pekne miesto ktore sa rozprestiera na vychodnom Slovensku medzi obcami Senne, Inacovce, Blatna Polianka a Blatne Remety.

V katastrálnom území Inacoviec, Blatnej Polianky a Senného bola vybudovaná sústava rybníkov s rozlohou 700 ha, z ktorých najväcší o rozlohe 213 ha bol 27. 5. 1974 (Vyhl. MK SSR c. 35282/74-OP) vyhlásený za Štátnu prírodnú rezerváciu Senné - Rybníky, za úcelom ochrany vzácnych biocenóz a vodného vtáctva na vedecko-výskumné, kultúrno-výchovné a náucné ciele.

V zmysle v súcasnosti platného zákona o ochrane prírody a krajiny s úcinnostou od 1.1.1995 sú Senné rybníky ustanovené za národnú prírodnú rezerváciu (NPR), ktorá predstavuje mimoriadne cenné a významné územie z dôvodu výskytu vodného a pri vode žijúceho vtáctva a jedinecnú oddychovú lokalitu na jarnom a jesennom migracnom tahu.

Lokalita Senné rybníky má rozlohu 1 440 ha a geografickú polohu 48 11´ N, 22 04´ E.
Zahrna v sebe Národnú prírodnú rezerváciu, sústavu chovných rybníkov a okolité lúky. Podla výskumov RNDr. J. Voskára a Mgr. Štefana Danka cez nu tiahne cca 160 druhov a na nej hniezdi vyše 50 druhov vtáctva.

Bohatstvo druhového výskytu vtákov dalo podnet na zaradenie tejto lokality medzi významné vtácie územia (IBA - Important Birds Areas) a v roku 1990 aj mezdi Ramsarské lokality. Na území NPR Senné rybníky platí najprísnejší piaty stupen ochrany a na území ochranného pásma štvrtý stupen ochrany.

Po vybudovaní rybnicnej sústavy v Inacovciach, pozostávajúcej z 28 hospodárskych rybníkov sa rybnikárstvo stalo dominantným prvkom v tejto oblasti.
Hlavnými chovanými druhmi rýb sú kapor, amur, tolstolobik, sumec, štuka a iné. Vo vyclenených rybníkoch si prídu na svoje aj milovníci športového a rekreacného rybolovu.

Ku cache odporucom ist cez dedinu Inacovce. Na konci dediny je tablicka a krizovatka v tvare "V". Chodte vpravo autom, ak bicyklom tak iba na horskom, na cestnom to nie je velmi dobry napad. Preco? To zistite po prichode.Vstup do arealu nie je mozny. Auto odporucam zastavit pred zavorou na parkovisku a potom sa vybrat k informacnym tabulam, prezriet si teren a vybrat sa na cache. Nedaleko parkoviska je pekne miestecko na opekacku resp. obcerstvenie z vlastnych zasob. Cestou naspat sa mozte zastavit pri Inacovskej studnicke. Odporucam ist terenym bikom alebo s autom, ktore ma vyssi podvozok :)...